niedziela, 14 czerwca 2020

15 CZERWCA - DZIEŃ WIATRU


15 Czerwca obchodzimy Dzień Wiatru.

Zapraszamy Was do zapoznania się z ciekawostkami dotyczącymi tego żywiołu.

  1. Co to jest wiatr? – Wiatr to ruch powietrza.
  2. Skąd się bierze wiatr? – Za pogodę na Ziemi odpowiedzialne jest Słońce. Bez niego nie byłoby wiatru, deszczu, śniegu czy burz. Wszystkie te zjawiska możliwe są wyłącznie dzięki temu, że promienie słoneczne utrzymują powietrze w ciągłym ruchu.
  3.  Jak zobaczyć wiatr? – Wiatru nie widzimy ale czujemy go na twarzy, widzimy, jak porusza liśćmi, wiatrakami, jak wydyma żagle, gdy dmuchamy balon.
  4. Co to jest wiatr halny? – Wiatr halny , wiejący polskich górach, w Karpatach i Sudetach . Najgwałtowniejsze wiatry tego typu wieją na Podhalu , gdzie opadają ze szczytów Tatr . Jest to ciepły, suchy i porywisty wiatr, wiejący ku dolinom . Niekiedy przynosi znaczne zniszczenia: zrywa dachy, niszczy lasy (tworząc wiatrołomy).
  5. Jak zmierzyć prędkość wiatru? – Anemometr, także wiatromierz – przyrząd służący do mierzenia prędkości ruchu gazów i cieczy, a zwłaszcza wiatru. Niektóre anemometry wskazują również kierunek ruchu. Anemometr, który rejestruje graficznie prędkość lub kierunek wiatru, nazywa się anemografem. Prędkość wiatru wyrażamy w metrach na sekundę, można ją również podawać w kilometrach na godzinę, milach morskich na godzinę czyli w węzłach.

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz